Kurucumuz Hakan ALTINAY

1964’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Türkiye’nin ilk dört uzay mühendisinden biri olarak 1990 yılında mezun oldu. Türkiye’nin ilk beş serbestlik dereceli ALTINAY 1 robotunu geliştirdi. 1991’de aynı fakültede araştırma görevlisi olarak yüksek lisans çalışmalarına başladı. Aynı yıl İTÜ ve Sanayi Bakanlığı’nın ortaklaşa kurduğu Türkiye’nin ilk Teknopark’ı olan İTÜ-TEKMER’de, Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketi Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu. 1993’te, endüstride kullanılacak 6 eksenli, 6 kg-f yük taşıma kapasiteli ve mafsallı robot projesini başarıyla geliştirdi. 1994’te üniversiteden ayrılarak Altınay Robotik AŞ’yi kurdu. TÜBİTAK tarafından yürütülen Vizyon 2023 Bilim, Teknoloji ve Sanayi strateji çalışmalarında Makine Malzeme Panelinde, Mekatronik Bölüm Yürütücülüğü görevinde bulundu. Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi tarafından 2007’de hazırlanan 28/02/2008 tarihli ve 5746 sayılı AR-GE Kanunu hazırlık çalışmalarında yer aldı.
Çeyrek asırlık birikimiyle beraber hayata geçirdiği kurumsal projelerle, mühendisliğin farklı alanlarında şirketler kuran Altınay, 2018 yılında ALTINAY Teknoloji Grubu olarak çalışmalarına devam ediyor.
Pek çok ödüle layık görülen Altınay, hâlen Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Altınay pek çok sivil toplum kuruluşunda ve ülkemizin öncü iş insanları topluluklarında çeşitli görevleri bulunuyor.